NEDEN ?

https://plagiarism-turkish.blogspot.com


Şu sıra TBMM gündeminde olan 2547 sayılı Kanun’da öğretim elemanlarının disiplin suçlarına ilişkin yapılması düşünülen değişiklikler hakkında Bilim Akademisi’nin raporunu okumak için lütfen tıklayın

17 Eylül 2007

Nuran Çakmakçı - Bilimde kes-yapıştır dönemi (Hürriyet)

Geçen hafta fizik ve matematik alanında akademik dünyada patlak veren intihal skandalları, Türkiye’de aşırmacılığın hangi boyutlara vardığını gösterdi.

Bundan sonra önemli olan, aşırmanın aşıranın yanına kar kalmaması. Hiçbir yaptırım uygulanmaz, hiçbir tepki gösterilmezse, intihal teşvik ediliyor demektir. Haftabaşında yükseköğretim camiasında çok konuşulan bir haber vardı: İntihal. Önce Türk fizikçilerin intihali Nature dergisinde yer aldı.

Ardından matematik dünyası çalkalandı. 30 bini aşkın abonesi bulunan, dünyaca tanınmış uluslararası matematik dergisi Applied Mathematics and Computation’ın ağustos sayısında editör, Türk matematikçilerin intihal içeren makalelerini yayınladığı için okurlarından özür diledi. İntihalci profesör ve doktora öğrencisi ile makalesi kopyalanan akademisyenler Konya Selçuk Üniversitesi’ndendi. Editör, makalelerin içerik ve kurgu açısından neredeyse birebir kopyalandığını, dil hatalarının bile aynen alındığını, buna karşın sadece bir yerde kaynak gösterdiğini belirtti.

DERGİYE MAKALESİNİ GÖNDERMESEYDİ İNTİHAL YAPTIĞI AÇIĞA ÇIKMAZDI

Bütün bir hafta boyunca intihal yapan ve yapılanlarla konuştum. Matematikçilerin intihalinde adı geçen Yard. Doç Kerem Yamaç, "Makalem uluslararası dergide yayınlanmasaydı kimse görmezdi. Bu kadar fırtına çıkmazdı" diyordu. Aslında Yamaç’ın dediği doğru. 1960’larda yaşasaydık, bütün bunlar konuşulmazdı. Çünkü, bir yabancı eseri alıp, Türkçe’ye çevirseydi ya da makalenin İngilizce’sini aynen kopyalasaydı inanın kimsenin haberi olmazdı. Ama şimdi 2007’de yaşıyoruz ve dünya çok küçük. Hiçbir şey saklanmıyor. Minare artık kılıfına uydurulamıyor. Herkes, artık herşeye ulaşıyor. Gizli saklı yok. ABD’de olan biteni biz, bizde olan biteni onlar duyuyor. Dünya küçüldükçe çalıntılar artıyor, ama çalıntıların bu küçüklük nedeniyle ortaya çıkması kolaylaşıyor.

Geçtiğimiz aylarda Duke Üniversitesi’nde MBA (işletme yüksek lisansı) yapan öğrencilerin yüzde 10’nın çalıntı tez yaptığı ortaya çıktı. Bu Business Week dergisinde "Kopya çekmek mi, post modern öğrenme biçimi mi" diye tartışıldı.

Bütün tartışmalar sırasında internetin bunda büyük rolü olduğu bilim dünyasında konuşuluyor. Öğrenciler de, öğretim üyeleri de interneti araştırma alanı olarak görüp, biraz daha ileri gidenler araştırmalarında "kopyala, kes, yapıştır" yöntemini uyguluyor. Görülüyor ki, bilim dünyasında internet büyük bir bilgi hazinesi ama, kaos halinde. Çünkü, kaynakların belli olmadığı, telif hakkının bulunmadığı bu alanda herkes herşeyi kaynak göstermeden kendi eseri, fikriymiş gibi kullanabiliyor.

Aşırmacılık konusunda niye dünya çapında ün yaptığımızı araştırırken biraz gerilere gitmek gerekiyor. Daha okul sıralarında kopya çekenin görmezlikten gelindiği, gençlerin bilinen popüler şarkıları internetten bedava iPotlarına indirdiği, hele en beğenilen şarkıların başkalarından aşırıldığı göz önünde tutulmalı. Bu alışkanlık, bilim dünyasına kadar gidiyor.

Prof.Dr. Hasan Yazıcı’nın aşırmacılıkla mücadele ederken yaşadıklarını anlatmaya kalksak sayfalar dolar. Bu konuda yargı önünde kaybetse de Yazıcı haklarını uluslararası yargı organlarında arayacak.

YÖK, DİSİPLİN KURULUNU TOPLUYOR

Türkiye’de aşırma, aşıranın yanına kar kalıyor. Ama YÖK, TÜBA ve TÜBİTAK gibi kurumlar da artık buna sessiz kalmıyor. İlk olarak YÖK’ten hiç de ummadığım bir tepki geldi. Türk fizikçiler ve matematikçilerin uluslararası bilim dergilerince ortaya çıkarılan intihallerine YÖK el koydu. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Aybar Ertepınar, her iki vakanın da 21 Eylül’deki YÖK Genel Kurulu’nda görüşüleceğini söyledi. Prof. Dr. Ertepınar "İntihal yapan kişiler çağdaş ülkelerde üniversitelerin kapısından bile geçemez" diyerek olaya tepki gösterdi. Prof. Dr. Ertepınar, bu tür intihal olaylarının sağlık, sosyal ve fen alanında 4’er kişiden oluşan üst etik kurul tarafından incelendiğini, kurulun raporundan sonra soruşturma açılıp açılmayacağına karar verileceğini açıkladı.

YÖK Genel Kurulu’nun Disiplin Kurulu gibi çalıştığını söyleyen Prof.Dr. Ertepınar, şunları söyledi: "21 Eylül’de YÖK Genel Kurulu’nda fizikçiler ve yeni bilgilerin ışığında matematikçilerle ilgili intihal iddiaları görüşülecek. Suçlama ve savunmalar incelenecek. Soruşturma kararı alınırsa etik kurul oluşturulacak. Suçlu bulunurlarsa yaptırım uygulanacak. Öğretim üyeliğinden çıkarılabilirler, eğer yayınları akademik derece almada kullanıldıysa bu unvan iptal edilebilir. Selçuk Üniversitesi’ndeki olayda, YÖK bilirkişileri intihali tespit etmişti. Derginin yayını nedeniyle konuyu ele alıp, bir kez daha disiplin soruşturması açılacak."

9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ 26 İNTİHALİ ORTAYA ÇIKARAN PROF DR. İZGE GÜNAL

Olayların üzerine gidilmezse teşvik anlamı çıkar.

İntihalin ciddiye alınmaması teşvik anlamına gelir. Doğramacı, Alemdaroğlu, Dinçer olaylarının yeterince üzerine gidilmemesi teşvik olarak algılandı. Bu skandaldan sonra artık Türkiye’de fizik alanında uzun süre akademik yolsuzluk olmayacaktır. Aslında olay, akademik terfide nitelikten çok niceliğe önem verilmesinden kaynaklanıyor. Batı’da intihal yapana ceza vermeye gerek kalmıyor, çünkü yakalanan istifa ediyor. Sadece Çin Halk Cumhuriyeti’nde ağır cezalar uygulanıyor. Türk akademisyenlerin bilimsel yayınlarında büyük artış yaşanıyor. Bu olay arınma ve nicelik yerine niteliğe önem verme anlayışına geçiş konusunda fırsat olmalı.

PROF. DR. BAKİ AKKUŞ (Türk Fizik Derneği Başkanı)

Dünya bir yıldır Türklerin intihallerini tartışıyor.

Türk akademisyenlerin intihalleri geçen yıldan bu yana uluslararası bilim çevrelerinde konuşuluyor. Geçen yıl Uluslararası Teorik Fizik Merkezi’nin İtalya’daki bir yetkilisi meslektaşlarına gönderdiği elektronik postada, Türk fizikçilerin intihalde sınırı aştıklarını belirtiyordu. İlgilileri dikkatli olmaya çağırıyordu. Bu tür intihal, aşırma olayları Türk bilimine büyük zarar veriyor, camiamızı uluslararası platformda küçük düşürüyor. Oysa hırsına mağlup gençlerin yaptığı münferit olaylar. Nature’da adı geçen 14 fizikçinin derneğimiz üyesi olup olmadığını araştırıyoruz. Eğer üyemizseler Onur Kurulu’nda gündeme getireceğiz. Dernekten atıp, ileride de üye olmalarını engelleyeceğiz. Önerimiz, Türkiye’de en kısa zamanda Etik Konsey kurulması, bu tür vakaların yurt dışına yansımadan engellenmesi.

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TÜBA)

Bu olaylar, Türkiye’de bilim ahlakının durumu konusunda bireysel ve kurumsal eksikleri sorgulama ve ilgili düzenlemeleri ivedilikle yapma zorunluluğunu gözler önüne seriyor. Üniversiteler ve tüm bilim kuruluşları çaba harcamalı. Yeni düzenlemeler, bilim etiği eğitimini, bilim eğitiminin zorunlu bir parçası haline getirmeyi, bilim ahlakının, kişisel ahlakın bir parçası olarak içselleştirilmesini sağlamak üzere, tüm öğrencilerin ve bilim insanlarının titizlikle uymaya and içecekleri kuralları açık seçik ve yazılı olarak belirlemeyi, disiplin yönetmeliklerini çalma, sahtecilik ve çarpıtmaya çok sert yaptırımlar getirecek şekilde yeniden düzenlemeyi içermek zorunda. Öğrencilerimizin bilim etiğine uymalarından biz öğretim üyelerinin de sorumlu olduğunu unutmamak gerekir..

Etiketler

A. Murat Eren (14) Açık Bilim (1) AçıkRadyo94.9- AçıkBilinç (1) AdaManşet (1) Adnan Atalay (1) Adnan Fatih Kocamaz (1) AFRİKA Gazetesi (1) AGOS (1) Ahmet Yıldırım (11) AİHM (2) AKADEMİ TAKİP (1) Akademi-Haber (1) ALAKARGA (1) Ali Demir (2) Ali Rıza Taşkale (1) Almanya (7) Alper Hançerlioğlu (1) Anadolu Universitesi (1) ANAKARDER (1) Anayurt (2) Annette Schavan (4) AntalyanınHaberi (1) Ayşe Başel (2) Ayşe Çavdar (1) Ayşe Kora (1) Azem Haslaman (1) Baro Dergisi (1) BASIN AÇIKLAMASI (2) Baybars Külebi (1) Bayram Kaya (1) BBC Türkçe (3) Bekir Karlık (2) Belgeler (5) Bengü Sezen (1) BİA (1) BİANET (1) Bilge Can Yıldız (1) BİLGİ ÇAĞI (1) Bilim Akademisi (1) Bilim Güncesi (1) Bilim ve Gelecek (2) Bilim ve Ütopya (1) BilimKurguKulübü (1) bilimSoL (2) Bilkent Asistan (1) BirGün (3) Burak Cop (1) Burak İzgi (1) Can Ender Gökçe (1) Canan Atalay Aktuğ (1) CBT (31) Cezalar (1) CİHAN (1) Cumhuriyet (5) Cüneyt Ülsever (2) Çiğdem Toker (1) ÇOMU (1) ÇOMÜ (1) D. Çiğdem Sever (1) Debora Weber-Wulff (1) Derviş Doğan (2) DHA (1) Diederik Stapel (1) Diken (1) Dilek Gedik (1) Doç. Dr. Burhanettin Kaya (1) Doç. Dr. Doğan Yücel (1) Doç. Dr. Erkan Yüksel (1) Doç. Dr. Hakan Mıhcı (1) Doç. Dr. Kudret Özersay (1) Doç. Dr. Selçuk Can (2) Dr. A. Murat Eren (8) Dr. Çağrı Yalgın (1) Dr. Hakan Özdener (2) Dr. Kaan Öztürk (9) Dr. Murat Yıldırım (1) Dr. Nihal Engin Vrana (2) Dr. Ömer Gökçümen (2) Dr. Ömür Yılmaz (2) Dr. R Serpkenci (1) Dr. Sinan Korukluoğlu (1) Dr. Şükran Gölbaşı (1) Dr. Tansu Küçüköncü (24) Dr. Umut Özkaleli (4) Dr. Zehra Taşkın (1) Dünya Bülteni (1) Ege Üniversitesi (8) Eğitim Ajansı (1) Eğitim Sen (2) Ekrem Sakar (1) El Naschie vakası (1) EMO (1) Emrah Göker (2) Emre Can Dağlıoğlu (1) Emre Sevinç (1) Enis Meriç (3) Ercüment Tunçalp (1) Erdal İzgi (2) Erdem Ergen (1) Erdem Uçar (2) Ergün Kasap (4) Erman Çete (1) Ertan Keskinsoy - 2006 (1) Evrim Ağacı (1) Faruk Çakır (1) feyerabend (1) Fikir Ağacı (1) GATA (2) Gazete soL (5) Gazi Üniversitesi (1) Gökçer Tahincioğlu (1) GUNİDER (1) Güncel Anestezi (1) Gündem Kıbrıs (1) Güney Kore (1) Güngör Mengi - 2005 (1) Güven Güzeldere (1) GYTE (1) H.İbrahim Dursun (1) Haberler (110) HABERTÜRK (16) Hakan Çırak (1) Hakan Hastaoğlu (1) Hakan Murat Korkmaz (1) Halil İ. Dursun (4) Harun Kemal Öztürk (1) Haşmet Babaoğlu (1) Havadis Gazetesi (2) Hayriye Mengüç (1) HBT (3) HerkeseBilimTeknoloji (2) Heyula.net (1) HUDUT Gazetesi (1) Hürriyet (2) Hüseyin Ekmekçi (1) Işıl Öz (4) İhsan Doğramacı (2) İlber Ortaylı (1) İleri Haber (1) İleriBilim (1) İlke Kızmaz (1) İntihal (1) İrfan O. Hatipoğlu (2) İsmail Naci Cangül (1) İTÜ (4) İzmir Haber Expres (1) İzzet Özgenç (6) Kaan Doğan Erdoğan (1) Kadir Boğaç Kunt (1) Kamuoyuna Duyuru (1) Kemal Göktaş (1) Kıbrıs Onlıne (1) Kıbrıs Time (2) KKTC (14) Macaristan (4) Mahmut Lıcalı (2) Marmara Üniversitesi (1) Matematik Dünyası (1) Mazlum Uyar (3) Medimagazin (6) Melih Aşık (1) Melis Alphan (1) meren (5) Metin Münir (11) Metin Özdemir (1) Milliyet (6) Mine G. Kırıkkanat (1) Muhalefet Şerhi (1) Murat Bardakçı (12) Murat Belge (1) Musa Kesler (2) Mustafa Gündoğan (1) Mustafa Helvacı (10) Mümtazer Türköne (1) Mürsel Sezen (1) Nature (1) Nedim Erinç (1) Neşe Doster (1) Neşeli Beyin (1) Nihat Halıcı (1) NTV (5) NTV BİLİM (2) ntvmsnbc (1) Nuran Çakmakçı (4) Nurettin Öztatar (2) Nuriye Akman (1) ODA TV (1) OdaTv (2) ODTÜ (6) ODTÜ-OED (1) Oğuzhan (1) OMU (3) Onur Erem (1) Orhan Bursalı (10) Orhan Orhun Ünal (1) Ömer Dinçer (3) Ömer Erbik (1) ÖSYM (1) Özgür Aydın (1) Özlem Uçar (1) Pal Schmitt (3) Pamukkale Üniversitesi (1) Paul Wouters (1) Pelin Batu (1) Pervin Kaplan (4) Prof. Dr. Ahmet İnam (1) Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta (1) Prof. Dr. Ali Akdemir (1) Prof. Dr. Ali Alpar (1) Prof. Dr. Ali Birinci (2) Prof. Dr. Alpar Sevgen (1) Prof. Dr. Altan Onat (2) Prof. Dr. Ayşe Erzan (4) Prof. Dr. Bahattin Baysal (2) Prof. Dr. Baki Akkuş (1) Prof. Dr. Celal Şengör (2) Prof. Dr. Çetin Kaya Koç (1) Prof. Dr. Engin Meriç (1) Prof. Dr. Eser Karakaş (1) Prof. Dr. Fatih Özatay (1) Prof. Dr. Fatma Suna Kıraç (1) Prof. Dr. Fulya Tanyeri (1) Prof. Dr. Güneş Uçar (1) Prof. Dr. Hakan S. Orer (1) Prof. Dr. Hakkı Kahraman (1) Prof. Dr. Haldun Güner (1) Prof. Dr. Haluk Geray (1) Prof. Dr. Haluk Şahin (1) Prof. Dr. Hasan Seçen (1) Prof. Dr. Hasan Yazıcı (4) Prof. Dr. Hüseyin Akan (1) Prof. Dr. İ. Halûk Gökçora (1) Prof. Dr. İlker Birbil (1) Prof. Dr. İlter Turan (1) Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın (1) Prof. Dr. İzge Günal (2) Prof. Dr. İzzettin Önder (1) Prof. Dr. Kayhan Kantarlı (13) Prof. Dr. Kor Yereli (1) Prof. Dr. Kurtuluş Töreci (3) Prof. Dr. Levent Doğancı (5) Prof. Dr. Levent Sevgi (3) Prof. Dr. Mehmet Altan (2) Prof. Dr. Metin Balcı (7) Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk (1) Prof. Dr. Mustafa Çetiner (1) Prof. Dr. Naci Görür (1) Prof. Dr. Nazmi Kozak (1) Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu (1) Prof. Dr. Orhan Gölbaşı (1) Prof. Dr. Osman Demircan (1) Prof. Dr. Osman İnci (2) Prof. Dr. Özer Bekaroğlu (1) Prof. Dr. Ramazan Aşcı (1) Prof. Dr. Recai Dönmez (1) Prof. Dr. Rıdvan Karluk (19) Prof. Dr. Rıfat Okçabol (1) Prof. Dr. Selçuk Candansayar (1) Prof. Dr. Suat Çağlayan (1) Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu (1) Prof. Dr. Tahsin Yeşildere (2) Prof. Dr. Taner Özbenli (1) Prof. Dr. Tayfun Atay (1) Prof. Dr. Toktamış Ateş (1) Prof. Dr. Türker Alkan (1) Prof. Dr. Uğur Eser (1) Prof. Dr. Ural Akbulut (2) Prof. Dr. Yusuf Altıntaş (1) Prof. Dr. Zafer Ercan (2) Prof.Dr. Cevdet Coşkun (1) RADİKAL (5) Rahim Er (1) Romanya (1) Röportaj (1) Rusya (1) SABAH (1) SabitFikir (2) Sahte Dergiler (1) Sahte Konferanslar (1) Sakarya Gazetesi (18) Sefa Kaplan (1) Selma Kasap (1) Semuhi Sinanoğlu (1) Serdar Hiçdurmaz (1) Serkan Anılır (6) Seval Çetin (1) Sibel Oral (1) soL-Bilim (2) soL-Haber (6) StarKIBRIS (1) subjektif.org (4) Şahin Aybek (1) ŞALOM (1) Şükrü Bülent Türtat (1) T24 (7) TAD (1) Taraf (2) Togan Kafesoğlu (1) Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü (2) Trakya Üniversitesi (2) Tufan Erhürman (1) Turgut Öziş (2) TÜBA (2) TÜBAV (1) TÜBİTAK (3) Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi (1) Tülay Sağlam (1) Türk Tabipleri Birliği (1) Türkiye Gazetesi (1) TürkRus (1) UKÜ (1) Umur Talu (1) Umut Newbury (1) UOUD (1) Üniversite Konseyleri Derneği (1) WASET (7) Y. Doç. Dr. Kaan Öztürk (14) Y. Doç. Dr. Aytekin Aydemir (1) Y. Doç. Dr. Fatih Bayraktar (1) Y. Doç. Dr. Fatih Gürsul (1) Y. Doç. Dr. Mehmet Somel (1) Y. Doç. Dr. Nevzat Artuç (1) Y. Doç. Dr. Özgür Öktel (1) Y. Doç. Dr. Raşit Bilgin (1) Y. Doç. Dr. Serhan Ada (1) Yahya Fidan (3) Yakalanırsınız (1) Yalçın Doğan (1) Yargıtay Kararı (1) Yarınlar (3) YEDİKITA (1) Yeni Asya (1) Yeni Düzen (1) YeniHayat (1) YeniŞafak (1) Yiğit Kocagöz (1) Yorumlar (101) Yoshiki Sasai (1) YÖDAK (8) YÖK (22) Yrd. Doç. Güner Coşkunsu (1) Yusuf Doğan (1) Zaman (3) Zeynep Şarlak (1) Ziya B. Güvenç (1) Ziya Güvenç (3) Zülfü Livaneli (2)

.