NEDEN ?

https://plagiarism-turkish.blogspot.com


Şu sıra TBMM gündeminde olan 2547 sayılı Kanun’da öğretim elemanlarının disiplin suçlarına ilişkin yapılması düşünülen değişiklikler hakkında Bilim Akademisi’nin raporunu okumak için lütfen tıklayın

21 Mayıs 2011

Nihat Halıcı - İnternet Toplumsal Muhalefete Yeni Araçlar Sağlıyor (BIA Haber)

İnternetin gelişimi, bundan 20-30 yıl öncesine kadar akla bile gelmeyebilecek diğer birçok imkânla birlikte, en azından gelişmiş Batılı ülkelerde, ölüm-kalım gibi risklerden uzak toplumsal muhalefete zemin sunuyor.

Toplumsal muhalefet her yiğidin harcı değildir.

Ucunda hep bedel ödeme riski; kurşunlanma, darağacında sallandırılma, kuytularda kaybedilme ihtimali var.

Sakat kalma, işkencelerin ruhunuzda bıraktığı izle bir ömür boyu adeta bir kötürüm gibi yaşayıp gitme tehlikesi var.

İşini-gücünü, eşini-dostunu, sevdiklerinden ve en yakınlarından uzaklaşma durumu, belki bütün bunların hafifi...

İnternetin gelişimi, bundan 20-30 yıl öncesine kadar akla bile gelmeyebilecek diğer birçok imkânla birlikte -en azından gelişmiş Batılı ülkelerde- bütün bu saydığım risklerden uzak toplumsal muhalefete zemin sunuyor.

SİHİRLİ KELİME: SANAL İMECE
Sihirli kelimeyi birkaç yazıdır orasından burasından çekiştirip duruyoruz: Sanal imece (crowdsourcing) kavramını önce 12 Mayıs 2011 tarihli Biamag'da, Projelerinize Kaynak Sağlayabileceğiniz 10 Web Sitesi başlıklı yazıda, ardından geçen hafta da Modayı "Demokratikleştiren" 10 Site başlığıyla bir başka yönünü ele almıştık.

Bu hafta sanal imecenin, kullanıcıları organize kitlelere ve "belirli bir hedef doğrultusunda kenetlenmiş bir gruba" dönüştüren siyasi yönüne bakıyoruz.

Her şey Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'da, 16 Şubat 2001 tarihinde Roland Preuß ve Tanjev Schultz imzasıyla yayımlanan bir haberle başladı. Haberde görüşlerine başvurulan Bremen Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Andreas Fischer-Lescano, görev başındaki Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg'in doktora tezinde tam 24 yerde intihal tesbit ettiğini söylüyordu.

Eşi de kendisi de soylu, geleceğin başbakanı olarak görülen, kamuoyu yoklamalarında hep en sevilen politikacı seçilen Guttenberg hakkında bu haberle birlikte ortaya atılan "fikir hırsızı" suçlaması, Almanya gibi dürüstlüğün hâlâ geçer akçe olduğu bir ülkede öyle yenilir yutulur cinsten değildi.

NASIL BAŞLADI ?
Elbette muhalefet harekete geçti; basın açıklamaları, konuyu Meclis'e taşımalar... Bütün bunlar bildiğimiz, yıllardır kanıksadığımız tepkiler... Ama o ana kadar eşi benzeri görülmemiş, Wikileaks kurucusu Assange'ın tutuklanması üzerine Anonymous grubunun ön ayak olduğu sanal saldırıları anımsatan bir gelişme yaşandı.

Hemen haberin yayınlandığı akşam, kendisini kısaca „PlagDoc" olarak adlandıran bir kişi, "Guttenberg'le ilgili intihal dosyasını derinleştirip tüm ayrıntılarıyla ele alma hedefiyle" Google Belgeler'de  bir metin dosyası oluşturdu. Belgeyi herkesin kullanımına açtı ve Twitter üzerinden destek çağrısında bulundu. Çağrısına yanıt verenlerin sayısı yüzleri aşınca Google Belgeler'de çalışmak imkânsız hale geldi. İntihal avcıları bunun üzerine Wikia'da açılan GuttenPlag hesabına taşındı. Yalnızca dijital araçlardan ve yazılımlardan değil, kütüphanelerden de yararlanıldı. Binlerce kitap sayfası OCR yazılımlarından geçirilip metin belgelerine dönüştürüldü ve böylece birkaç saniye içinde kıyaslanmaları mümkün oldu.

Yüzlerce kişinin takma isimlerle yaptığı amansız ve kılı kırk yaran takip, Karl-Theodor zu Guttenberg'in 2007'de Bayreuth Üniversitesi'nde tamamlayıp, bir de üstüne hiç çekinmeden 2009'da kitap olarak yayınladığı doktora çalışmasındaki 10 bin 421 satırın, bir başka deyişle "çalışmasının" yüzde 63,8'inin intihal olduğunu ortaya çıkardı.

Guttenberg'in 1 Mart 2011 tarihinde bakanlıktan istifa etmesi, intihal avcılarının çabalarının somut bir sonucunu görmelerini sağladı. Bu, onların sanal düzeyde de olsa "devrimci ruh"unu kamçıladı. Bilimi siyasete alet eden, akademik unvan için her yolu mübah gören anlayışa haddini bildirmek gerekiyordu. Artık onlar bakan deviren "dijital bekçiler" idi.

GuttenPlag ekibinden "görüş farklılıkları" nedeniyle ayrılan (Tanıdık geliyor mu?) Goalgetter, KayH ve marcusb önderliğindeki bir grubun yine Wikia'da kurduğu VroniPlag, siyaset düyasından yeni hedefler belirledi.

İntihal avcıları, yine Guttenberg gibi eli yüzü düzgün, yine onun gibi ümit vaat eden bir başka siyasetçi, Avrupa Parlamentosu'nun başkan yardımcısı Silvana Koch-Mehrin'in Heidelberg Üniversitesi'nde ekonomi tarihi alanında hazırladığı doktora tezinin intihalden geçilmediğini saptadı.

Alman siyasetinde merkez sağda yer alan Hür Demokrat Parti'ye (FDP) mensup bu hanımefendinin, doktora tezinin yüzde 32'sini, hiç anmadan birebir kopyaladığı 20 kaynaktan yararlanarak hazırladığı ortaya çıktı. O da uzun süre sessiz kaldıktan sonra 11 Mayıs 2011'de istifadan başka çare bulamadı.

Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi'nin uzun yıllar liderliğini yapan Edmund Stoiber'in kızı Veronica Saß (yüzde 53,98), Baden-Württemberg eyaleti meclis üyesi Matthias Pröfrock (yüzde 50) doktoraları "kirli" çıkan diğer ünlüler oldu.

Dedik ya, Alman intihal avcılarında devrimci ruh eksik değil diye: GuttenPlag ve VroniPlag yetmedi, bir başka grup da Wikia ortamında PlagiPedi'yi kurdu.

PlagiPedi, öyle az buz değil, Alman siyaset ve ekonomi dünyasından 100'e yakın ismin doktora çalışmasını mercek altına almayı kendisine hedef olarak belirledi. Listede gözüme çarpan isimlerden bazıları:

* Angela Merkel, Almanya Başbakanı
* Josef Ackermann, Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı
* Gregor Gysi, Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı
* Dieter Hundt, Alman İşverenler Birliği Başkanı Dieter Hundt
* Franz Josef Jung, Almanya eski Savunma Bakanı
* Kardinal Karl Lehmann, Alman Katolik Kiliseleri Başkanı
* Ursula von der Leyen, Almanya Çalışma Bakanı

İNTİHAL AVCILIĞI VE SONUÇLARI
Şimdi de özetle olayın sonuçlarına göz atalım:

Bakan deviren GuttenPlagb, Almanya'nın en önemli internet ödülü Grimme'ye aday gösterildi.

İntihal avcılarının ciddi faaliyeti, medyanın da onları ciddiye almasını sağladı. Medyada yer alması ise bu platformların aktif kullanıcı sayısını artırdı. 143'ü düzenli olmak üzere bini aşkın kişi, bu sitelere karşılıksız destek verdi. Okur/kullanıcı ile gazeteci/içerik sağlayıcı/araştırmacı arasındaki hattın, dijital teknolojilerin etkisiyle artık ne kadar geçişken olduğunu ortaya koydu .

Dortmund Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nden Julius Reimer'in intihal avcılarıyla yaptığı bir anket çalışması da onlar hakkında birtakım ipuçları veriyor: Ortalama yaş 38 ve üzeri. Yüzde 60'ı yüksekokul mezunu, her 5'inden biri doktora unvanına sahip. İntihal avcıları siyaseten solda. Tercihlerinin ilk sırasında Yeşiller Partisi, ikinci sırada ise Sosyal Demokrat Parti yer alıyor. Aralarında çat-pat Hrıstiyan Birlik Parti yandaşları da var.

İşin ilginç yanı, intihal avcılarının parti tercihi listesinde, üçüncü sırada Korsan Partisi'nin yer alması. Topu topu 11 bin 720 üyeli partinin kamuoyunda bu kadar çok ses getiren bir harekette etkili olması, 2000'lerle birlikte muhalif seslerin nerelerden yükselebileceğine dair ilginç bir detay.

Şimdi de Alman intihal avcılarının kullandığı bazı araçları tanıtalım:
UN.CO.VER ( http://www.textbroker.de/uncover/ ): Windows, Mac ve Linux işletim sistemleriyle çalışan bilgisayarlara kurulabiliyor.
Copyscape (http://www.copyscape.com/ ): Tarayıcı tabanlı intihal avcısı. Ayda ücretsiz 10 aramaya izin veriyor.
Plagiarisma (http://plagiarisma.net/ ):  Tarayıcı tabanlı bir başka çözüm.
Docoloc (http://www.docoloc.de/ ): Kısmen ücretsiz, tarayıcı tabanlı.
PlagScan (http://www.plagscan.com/): İntihal avcılarına ücretsiz hizmet veren online hizmet. (NH/EÖ)
Bonn - BİA Haber Merkezi
21 Mayıs 2011, Cumartesi
Nihat HALICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkür ederiz.


.

Etiketler

A. Murat Eren (14) Açık Bilim (1) AçıkRadyo94.9- AçıkBilinç (1) AdaManşet (1) Adnan Atalay (1) Adnan Fatih Kocamaz (1) AFRİKA Gazetesi (1) AGOS (1) Ahmet Yıldırım (11) AİHM (2) AKADEMİ TAKİP (1) Akademi-Haber (1) ALAKARGA (1) Ali Demir (2) Ali Rıza Taşkale (1) Almanya (7) Alper Hançerlioğlu (1) Anadolu Universitesi (1) ANAKARDER (1) Anayurt (2) Annette Schavan (4) AntalyanınHaberi (1) Ayşe Başel (2) Ayşe Çavdar (1) Ayşe Kora (1) Azem Haslaman (1) Baro Dergisi (1) BASIN AÇIKLAMASI (2) Baybars Külebi (1) Bayram Kaya (1) BBC Türkçe (3) Bekir Karlık (2) Belgeler (5) Bengü Sezen (1) BİA (1) BİANET (1) Bilge Can Yıldız (1) BİLGİ ÇAĞI (1) Bilim Akademisi (1) Bilim Güncesi (1) Bilim ve Gelecek (2) Bilim ve Ütopya (1) BilimKurguKulübü (1) bilimSoL (2) Bilkent Asistan (1) BirGün (3) Burak Cop (1) Burak İzgi (1) Can Ender Gökçe (1) Canan Atalay Aktuğ (1) CBT (31) Cezalar (1) CİHAN (1) Cumhuriyet (5) Cüneyt Ülsever (2) Çiğdem Toker (1) ÇOMU (1) ÇOMÜ (1) D. Çiğdem Sever (1) Debora Weber-Wulff (1) Derviş Doğan (2) DHA (1) Diederik Stapel (1) Diken (1) Dilek Gedik (1) Doç. Dr. Burhanettin Kaya (1) Doç. Dr. Doğan Yücel (1) Doç. Dr. Erkan Yüksel (1) Doç. Dr. Hakan Mıhcı (1) Doç. Dr. Kudret Özersay (1) Doç. Dr. Selçuk Can (2) Dr. A. Murat Eren (8) Dr. Çağrı Yalgın (1) Dr. Hakan Özdener (2) Dr. Kaan Öztürk (9) Dr. Murat Yıldırım (1) Dr. Nihal Engin Vrana (2) Dr. Ömer Gökçümen (2) Dr. Ömür Yılmaz (2) Dr. R Serpkenci (1) Dr. Sinan Korukluoğlu (1) Dr. Şükran Gölbaşı (1) Dr. Tansu Küçüköncü (24) Dr. Umut Özkaleli (4) Dr. Zehra Taşkın (1) Dünya Bülteni (1) Ege Üniversitesi (8) Eğitim Ajansı (1) Eğitim Sen (2) Ekrem Sakar (1) El Naschie vakası (1) EMO (1) Emrah Göker (2) Emre Can Dağlıoğlu (1) Emre Sevinç (1) Enis Meriç (3) Ercüment Tunçalp (1) Erdal İzgi (2) Erdem Ergen (1) Erdem Uçar (2) Ergün Kasap (4) Erman Çete (1) Ertan Keskinsoy - 2006 (1) Evrim Ağacı (1) Faruk Çakır (1) feyerabend (1) Fikir Ağacı (1) GATA (2) Gazete soL (5) Gazi Üniversitesi (1) Gökçer Tahincioğlu (1) GUNİDER (1) Güncel Anestezi (1) Gündem Kıbrıs (1) Güney Kore (1) Güngör Mengi - 2005 (1) Güven Güzeldere (1) GYTE (1) H.İbrahim Dursun (1) Haberler (110) HABERTÜRK (16) Hakan Çırak (1) Hakan Hastaoğlu (1) Hakan Murat Korkmaz (1) Halil İ. Dursun (4) Harun Kemal Öztürk (1) Haşmet Babaoğlu (1) Havadis Gazetesi (2) Hayriye Mengüç (1) HBT (3) HerkeseBilimTeknoloji (2) Heyula.net (1) HUDUT Gazetesi (1) Hürriyet (2) Hüseyin Ekmekçi (1) Işıl Öz (4) İhsan Doğramacı (2) İlber Ortaylı (1) İleri Haber (1) İleriBilim (1) İlke Kızmaz (1) İntihal (1) İrfan O. Hatipoğlu (2) İsmail Naci Cangül (1) İTÜ (4) İzmir Haber Expres (1) İzzet Özgenç (6) Kaan Doğan Erdoğan (1) Kadir Boğaç Kunt (1) Kamuoyuna Duyuru (1) Kemal Göktaş (1) Kıbrıs Onlıne (1) Kıbrıs Time (2) KKTC (14) Macaristan (4) Mahmut Lıcalı (2) Marmara Üniversitesi (1) Matematik Dünyası (1) Mazlum Uyar (3) Medimagazin (6) Melih Aşık (1) Melis Alphan (1) meren (5) Metin Münir (11) Metin Özdemir (1) Milliyet (6) Mine G. Kırıkkanat (1) Muhalefet Şerhi (1) Murat Bardakçı (12) Murat Belge (1) Musa Kesler (2) Mustafa Gündoğan (1) Mustafa Helvacı (10) Mümtazer Türköne (1) Mürsel Sezen (1) Nature (1) Nedim Erinç (1) Neşe Doster (1) Neşeli Beyin (1) Nihat Halıcı (1) NTV (5) NTV BİLİM (2) ntvmsnbc (1) Nuran Çakmakçı (4) Nurettin Öztatar (2) Nuriye Akman (1) ODA TV (1) OdaTv (2) ODTÜ (6) ODTÜ-OED (1) Oğuzhan (1) OMU (3) Onur Erem (1) Orhan Bursalı (10) Orhan Orhun Ünal (1) Ömer Dinçer (3) Ömer Erbik (1) ÖSYM (1) Özgür Aydın (1) Özlem Uçar (1) Pal Schmitt (3) Pamukkale Üniversitesi (1) Paul Wouters (1) Pelin Batu (1) Pervin Kaplan (4) Prof. Dr. Ahmet İnam (1) Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta (1) Prof. Dr. Ali Akdemir (1) Prof. Dr. Ali Alpar (1) Prof. Dr. Ali Birinci (2) Prof. Dr. Alpar Sevgen (1) Prof. Dr. Altan Onat (2) Prof. Dr. Ayşe Erzan (4) Prof. Dr. Bahattin Baysal (2) Prof. Dr. Baki Akkuş (1) Prof. Dr. Celal Şengör (2) Prof. Dr. Çetin Kaya Koç (1) Prof. Dr. Engin Meriç (1) Prof. Dr. Eser Karakaş (1) Prof. Dr. Fatih Özatay (1) Prof. Dr. Fatma Suna Kıraç (1) Prof. Dr. Fulya Tanyeri (1) Prof. Dr. Güneş Uçar (1) Prof. Dr. Hakan S. Orer (1) Prof. Dr. Hakkı Kahraman (1) Prof. Dr. Haldun Güner (1) Prof. Dr. Haluk Geray (1) Prof. Dr. Haluk Şahin (1) Prof. Dr. Hasan Seçen (1) Prof. Dr. Hasan Yazıcı (4) Prof. Dr. Hüseyin Akan (1) Prof. Dr. İ. Halûk Gökçora (1) Prof. Dr. İlker Birbil (1) Prof. Dr. İlter Turan (1) Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın (1) Prof. Dr. İzge Günal (2) Prof. Dr. İzzettin Önder (1) Prof. Dr. Kayhan Kantarlı (13) Prof. Dr. Kor Yereli (1) Prof. Dr. Kurtuluş Töreci (3) Prof. Dr. Levent Doğancı (5) Prof. Dr. Levent Sevgi (3) Prof. Dr. Mehmet Altan (2) Prof. Dr. Metin Balcı (7) Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk (1) Prof. Dr. Mustafa Çetiner (1) Prof. Dr. Naci Görür (1) Prof. Dr. Nazmi Kozak (1) Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu (1) Prof. Dr. Orhan Gölbaşı (1) Prof. Dr. Osman Demircan (1) Prof. Dr. Osman İnci (2) Prof. Dr. Özer Bekaroğlu (1) Prof. Dr. Ramazan Aşcı (1) Prof. Dr. Recai Dönmez (1) Prof. Dr. Rıdvan Karluk (19) Prof. Dr. Rıfat Okçabol (1) Prof. Dr. Selçuk Candansayar (1) Prof. Dr. Suat Çağlayan (1) Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu (1) Prof. Dr. Tahsin Yeşildere (2) Prof. Dr. Taner Özbenli (1) Prof. Dr. Tayfun Atay (1) Prof. Dr. Toktamış Ateş (1) Prof. Dr. Türker Alkan (1) Prof. Dr. Uğur Eser (1) Prof. Dr. Ural Akbulut (2) Prof. Dr. Yusuf Altıntaş (1) Prof. Dr. Zafer Ercan (2) Prof.Dr. Cevdet Coşkun (1) RADİKAL (5) Rahim Er (1) Romanya (1) Röportaj (1) Rusya (1) SABAH (1) SabitFikir (2) Sahte Dergiler (1) Sahte Konferanslar (1) Sakarya Gazetesi (18) Sefa Kaplan (1) Selma Kasap (1) Semuhi Sinanoğlu (1) Serdar Hiçdurmaz (1) Serkan Anılır (6) Seval Çetin (1) Sibel Oral (1) soL-Bilim (2) soL-Haber (6) StarKIBRIS (1) subjektif.org (4) Şahin Aybek (1) ŞALOM (1) Şükrü Bülent Türtat (1) T24 (7) TAD (1) Taraf (2) Togan Kafesoğlu (1) Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü (2) Trakya Üniversitesi (2) Tufan Erhürman (1) Turgut Öziş (2) TÜBA (2) TÜBAV (1) TÜBİTAK (3) Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi (1) Tülay Sağlam (1) Türk Tabipleri Birliği (1) Türkiye Gazetesi (1) TürkRus (1) UKÜ (1) Umur Talu (1) Umut Newbury (1) UOUD (1) Üniversite Konseyleri Derneği (1) WASET (7) Y. Doç. Dr. Kaan Öztürk (14) Y. Doç. Dr. Aytekin Aydemir (1) Y. Doç. Dr. Fatih Bayraktar (1) Y. Doç. Dr. Fatih Gürsul (1) Y. Doç. Dr. Mehmet Somel (1) Y. Doç. Dr. Nevzat Artuç (1) Y. Doç. Dr. Özgür Öktel (1) Y. Doç. Dr. Raşit Bilgin (1) Y. Doç. Dr. Serhan Ada (1) Yahya Fidan (3) Yakalanırsınız (1) Yalçın Doğan (1) Yargıtay Kararı (1) Yarınlar (3) YEDİKITA (1) Yeni Asya (1) Yeni Düzen (1) YeniHayat (1) YeniŞafak (1) Yiğit Kocagöz (1) Yorumlar (101) Yoshiki Sasai (1) YÖDAK (8) YÖK (22) Yrd. Doç. Güner Coşkunsu (1) Yusuf Doğan (1) Zaman (3) Zeynep Şarlak (1) Ziya B. Güvenç (1) Ziya Güvenç (3) Zülfü Livaneli (2)

.